گوگل از قوی ترین پردازنده کوانتومی جهان رونمایی کرد – دیجیاتو – مقالات تخصصی

کمپانی گوگل روز گذشته از بزرگترین پردازنده کوانتومی جهان به نام Bristlecone رونمایی کرد که از توان پردازش ۷۲ کیوبیتی برخوردار است
از نظر ما یک پردازنده کوانتومی 49 کیوبیتی که از عمیق مدار بالای 40 و خطای زیر 5 درصد بهره ببرد از ابرکامپیوترهای فعلی قوی تر خواهد بود.

اگر خطای پردازنده کوانتومی به مقدار قابل قبول برسد، عملکردی به مراتب قدرتمند از ابرکامپیوترهای فعلی خواهد داشت که از آن با عنوان برتری کوانتومی یاد می شود.

کمپانی گوگل روز گذشته از بزرگترین پردازنده کوانتومی جهان به نام Bristlecone رونمایی کرد که از توان پردازش ۷۲ کیوبیتی برخوردار است.

تا به حال کمترین نرخ خطای پردازنده‌های کوانتومی زیر نیم درصد به ازای هر دو کیوبیت بوده اما گوگل مدعی است نرخ خطای پردازنده Bristlecone کمتر از این رقم است. مسئولان این کمپانی با انتشار پست زیر هدف خود را از توسعه این پردازنده چنین بیان کرده اند:

در کامپیوترهای معمولی برای ذخیره داده و انجام محاسبات از بیت های صفر و یک استفاده می شود اما در کامپیوترهای کوانتومی به این منظور کیوبیت هایی به کار برده می شوند که می توانند در آن واحد صفر، یک و یا ترکیبی از هردو مورد باشند.

برخی متخصصان عقیده دارند برای دستیابی به این هدف باید پردازنده کوانتومی 100 کیوبیتی توسعه داده شود، با این حال گوگل مدعی است که در برتری کوانتومی سایز معنایی ندارد:

کیبوبیت ها به افزایش کارایی سیستم های محاسباتی منجر شده اند و انتظار می رود در زمینه های از قبیل تحقیقات دارویی و هواشناسی پیشرفت های چشمگیری را به دنبال داشته باشند.

امروزه شرکت های بزرگ از قبیل گوگل، مایکروسافت، اینتل و غیره در طراحی پردازنده های کوانتومی با هم رقابت تنگاتنگی دارند.

تیم تحقیقات کمپانی ساکن مانتن ویو با تقویت پردازنده کوانتومی 9 بیتی خود به این دستاورد رسیده و توانسته پردازنده 50 کیوبیتی IBM را که پیش از این قوی ترین نمونه بود، از اریکه قدرت به زیر بکشد.پردازنده کوانتومییکی از چالش های اصلی توسعه پردازنده کوانتومی کاهش اختلالاتی به نام «نویز» است که خواندن مقادیر صحیح از کیوبیت ها را با مشکل مواجه می کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *